LietuvojeStraipsniai

Vilkas prie namų

2016-01-11 | Kategorija: Lietuvoje, Straipsniai | Komentarų nėra

 

Brigitos iš Vainiūniškio nuotrauka. Vilkas prie namų.

Praeitos savaitės pradžioje asociacijai „Baltijos vilkas“ parašė moteris iš Vainiūniškio kaimo, išsigandusi, kad prie jos namų kelinta diena slankioja vilkas. Be to, jis įšoko į kieme esantį aptvarą ir išpjovė vištas, o pasitraukė tik iš namo išėjus žmonėms ir pradėjus šaukti. Moteris klausė patarimo. Žinoma, kaimo žmonės norėtų, kad vilkas būtų nušautas. Ir jis gali būti nušautas – juk tebesitęsia vilkų medžioklės sezonas, o šio vilko elgesys yra konfliktiškas. Tačiau kartu rūpi žinoti, kodėl vilkas atėjo prie namų, ko iš žvėries, atėjusio į žmogaus kiemą, galima tikėtis, ir kaip elgtis.

Vilkai nėra vien miškų gyventojai, jie didelę laiko dalį gali leisti atvirose vietose, nevengia nutolti nuo miškų į laukus ir pievas, juolab, kad pievose gali rasti sau grobio – pamiškėse laikosi stirnos ir šernai, upeliuose apsigyvenę bebrai, prispyrus badui galima peliauti. Baltarusijoje vykdomo vilkų stebėjimo su GPS įranga duomenys rodo, kad vilkai prieina arti kaimų. Tai byloja ir atvejai, kai vilkai prie namų papjauna gyvulius. Tad vilko buvimas laukuose neturėtų stebinti, tačiau paprastai vilkai bėgioja prietemoje ar naktį ir saugosi žmonių.

Vilko pasirodymas prie namų dieną gali būti siejamas su nesugebėjimu susimedžioti laukinio grobio ir alkiu, dėl kurio jis pamynė savo atsargumą ir ieško maisto sodyboje. Suprantant, kad vilkas atėjo prie namų ieškodamas ėdesio, visų pirma reikėtų pasirūpinti, kad visi gyvūnai ir paukščiai būtų saugiai uždaryti ir vilkui nepasiekiami, ypač nedideli šunys. Svarbu, kad prie namų nebūtų jokių maisto atliekų, taip pat lauke nebūtų maisto naminiams gyvūnams. Tikėtina, kad neradęs ėdesio vilkas pasitrauks. Jo pasitraukimas gali užtrukti ilgiau, jei jam pavyko prie sodybos paėsti– vilkas gali grįžti po kurio laiko bandyti savo laimės dar kartą. Vilką galima baidyti vėliavėlių tvora ar šaudymu, tačiau dažnas jo lankymasis prie namų yra bloga tendencija – vilkai turėtų vengti žmonių.

Rizikuojantis dieną pasirodyti žmonėms vilkas gali būti sergantis arba sužeistas. Pavojingiausia liga yra pasiutligė – ja sergantys žvėrys elgiasi agresyviai, nerodo baimės ir puola kandžiotis, tačiau vilkų pasiutligės atvejai yra reti. Dėl kitų ligų, kaip niežai ar žarnyno parazitai, vilkas gali būti išsekęs, dėl to apatiškas pavojui. Toks vilkas gali skaičiuoti paskutines savo gyvenimo dienas. Taip pat ir sužeistam vilkui išgyventi laukinėje gamtoje šansai maži, nes jis negali pasigauti pakankamo grobio.

Žiema, ypač negili, yra sunkus metas vilkams. Deja, jie ne tie žvėrys, kurie gali rasti globą pas žmones.

Vasilijaus Ševčiuko paveikslas

Gintarė Žalkauskaitė

GAA „Baltijos vilkas“

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!