Bendra informacija ūkininkams

Stambiųjų plėšrūnų (vilkų, lūšių, lokių, ernių) apsauga Europoje grindžiama žmogaus ir gamtos koegzistencija, kai toje pačioje teritorijoje sudaromos sąlygos ir ūkinei veiklai, ir ekologinei pusiausvyrai. Mokėjimas prisitaikyti prie natūralios aplinkos dėsnių, gyvenimas gamtos ritmu padeda išvengti nuostolių ir nedaryti žalos kitiems.

Kiekvienais metais Lietuvos ūkininkai patiria nemažai nuostolių dėl laukinių plėšrūnų. Beveik visada iškart apkaltinami vilkai, nors kartais ganyklose pašeimininkauja ir sulaukėję ar tiesiog nuo grandinių paleisti kaimynų šunys. Net kai kaltininkas yra išties vilkas, daugelio žalos atvejų galima būtų išvengti, jeigu ūkininkai naudotų paprastas ir efektyvias naminių gyvulių apsaugos priemones. Neretai po naminių gyvulių užpuolimų ūkininkai ar juos „užstojantys“ medžiotojai reikalauja baudžiamųjų žygių prieš vilkus ir tai dar labiau komplikuoja tiek šių retų gyvūnų apsaugą, tiek kompensacinio mechanizmo už patirtą žalą įgyvendinimą.

Jei nutiko taip, kad nepavyko išvengti auginamų gyvulių sužalojimo ar papjovimo, tai visų pirma reikia nustatyti šio įvykio kaltininką. Juo gali būti tiek vilkai, tiek valkataujantys ar netoliese gyvenantys šunys, o labai retais atvejais ir lūšis ar lokys. Kaltininką dažnai galima išsiaiškinti pagal įvykio laiką, sužalojimų ar papjovimo pobūdį, pėdsakus ir kitas paliktas žymes. Žinant kaltininką, galima galvoti apie apsaugos priemones, kurios užkirstų kelią tolimesniems nuostoliams.

Daugiau informacijos ir patarimų apie naminių gyvulių apsaugą, žalos registravimą ir kompensacijas rasite skilties „Ūkininkams“ puslapyje „Apsauga“. Plačiau apie vieną populiariausių naminius gyvulius saugančių šunų veislę skaitykite puslapyje „Podhalės aviganiai“. Puslapyje „Žalos statistika“ pateikiami oficialūs (ūkininkų registruoti) duomenys apie laukinių plėšrūnų padarytą žalą. Puslapyje „Literatūra“ rasite papildomą medžiagą – straipsnius, lankstinuką ir specialų leidinuką ūkininkams apie apsaugos priemones.

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!