Lietuvoje

Vaiko svajonė – elektrinis piemuo

2014-11-26 | Kategorija: Lietuvoje | Komentarų nėra

Apie ką svajoja vaikai? Mobiliuosius telefonus, kompiuterius, riedučius, lėles? Projekto „Vaikų svajonės“ puslapyje mūsų akis patraukė visai kitoks vaiko noras – trylikametė mergaitė prašė elektrinio piemens, kad juo galėtų saugoti ožkelę ir dvi karves nuo vilko užpuolimo. Keturi GAA „Baltijos vilkas“ atstovai nuvyko į svečius pas mergaitę, kad jai ir jos draugams papasakotų apie vilkus ir galimus gyvulių apsaugos būdus.

Leipalingio seniūnijoje gyvenanti mergaitė Laura spalio mėnesį neteko ožkelės, kurią, manoma, papjovė vilkas. Ji domėjosi ir sužinojo, kad nuo vilko užpuolimo gyvulius galima saugoti elektriniu piemeniu, tad ir paprašė jo projekto puslapyje. Važiavome pas ją į svečius, kad galėtume pabendrauti ir patarti. Pirmiausia užsukome pas socialinę darbuotoją, kuri padėjo susisiekti su mergaite ir išsiaiškinti situaciją. Ji mus jaukiai priėmė, kartu su Laura ir dar keliais panašaus amžiaus vaikais. Su socialine darbuotoja ir vaikais kalbėjome ne tik apie aplinkosaugą, jos svarbą, GAA „Baltijos vilkas“ tikslus, apsaugos būdus, situaciją tose vietovėse, bet ir draugiškai kėlėme vieni kitiems sunkesnius klausimus, kuriuos dažnai pamiršta tie, kurie renkasi užsimerkti ir nematyti… Papasakojome, kad elektrinis piemuo apsaugai nuo vilko nėra tradicinis piemuo, taikomas sulaikyti gyvulius aptvare. Nuo vilko saugo 4-5 elektrinių juostų tvora arba visas tinklas. Tokį elektrinį piemenį su 4-ių juostų sistema jau esame įrengę viename iš ūkių, įsikūrusiame ten, kur vilkų puolimai gana dažni, ir stebime situaciją. Iš to, kiek turime informacijos šiuo metu, apsauga veikia ir vilkai šį ūkį aplenkia. Tačiau ne tik elektriniu piemeniu galima saugoti gyvulius. Paprasčiausia ir veiksmingiausia apsauga, ypač laikant nedaug gyvulių – nakčiai parvesti juos į tvartą. Taip pat galima įsirengti tvartelį ganyklose, laikinai apsaugai galima naudoti vėliavėlių tvoras.

Piešė Laura. Nuotraukos autorius Andrius Bugakovas

Piešė Laura. Nuotraukos autorius Andrius Bugakovas

Paaiškėjo, kad Laura yra tikra Gamtos mylėtoja: ji piešia plakatus ir kabina juos ant medžių, mėgindama parodyti Gamtos ir gyvūnijos grožį, darnų sugyvenimą, ragindama saugoti žvėris. Be to, Laura svajoja būti ūkininke. Nuo pat pirmų ūkininkavimo dienų ji jau galvoja apie gyvulių apsaugos priemones, kadangi gyvena miškingame regione. Kad apylinkėse daug laukinių žvėrių, netrukome įsitikinti ir patys – bevažiuojant su Laura, netoli jos namų, teko pamatyti tris stirnas, o, pasak mergaitės mamos, ir šernai nevengia užsukti į kiemą. Visgi iki žiemos likę ne tiek ir daug, tad miškas ir visa jo gyvūnija pasiduoda rudeniškai rimčiai. Vilkai nebesirodo ūkiuose lengvo grobio vedini, o ir gyvuliai saugiai ilsisi tvarte. Dabar metas galvoti apie kitą ganymo sezoną ir rinktis, koks gyvulių apsaugos būdas Laurai tinkamiausias. Bendrausime su mergaite pavasarį, pasidomėsime esama situacija apylinkėse. Laurai nuvežėme daug raudono audeklo ir virvių – mokėme pasidaryti vėliavėlių tvorą, kartu padarėme tvoros pradžią. Tokią tvorą galima naudoti kaip laikiną apsaugos priemonę, ją paprasta pasigaminti ir nesunku kilnoti, ji nereikalauja didelių investicijų, tad Laura su tėvais sakė, kad pabandys ją įsirengti. Jaunoji ūkininkė dabar galės pamokyti ir apylinkės gyventojus.

Labai džiaugiamės susipažinę su Laura. Reiškiame jai pagarbą ir kviečiame pasisemti pozityvaus ir rūpestingo jos požiūrio, siekio darniai sugyventi su Gamta. Linkime svajonių išsipildymo visiems!

GAA „Baltijos vilkas“

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!