Lietuvoje

Peticija dėl vilkų galbūt nulems jų rytdieną, bet ne šiandieną

2013-01-11 | Kategorija: Lietuvoje | 1 komentaras

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, bendraudamas su www.grynas.lt žurnalistais, išsakė ketinimą vilkų medžioklės limito klausimą, dėl kurio jam dar prieš Kalėdas buvo įteikta 11408 parašus surinkusi peticija, išspręsti po kelių savaičių. Deja, šių metų vilkų medžioklės sezonui įtakos tai nebeturės, bet visuomenės išsakomas susirūpinimas skatina Aplinkos ministeriją atsakingiau vertinti vilkų situaciją šalyje. Šiuo metu Aplinkos ministerija sutelkė dėmesį ties organizuojama vilkų apskaita visuose Lietuvos miškuose, teigdama siekianti pagaliau turėti patikimus duomenis apie Lietuvoje gyvenančių vilkų skaičių. Ar šie duomenys nebekels abejonių, priklausys nuo ministerijos įsigilinimo į apskaitos klausimus ir jos koordinavimo.

Limitas bus išnaudotas

Nepaisant visuomenės protesto dėl 50-ties vilkų sumedžiojimo limito ir paties aplinkos ministro Valentino Mazuronio išsakomų abejonių dėl jo pagrįstumo, jis lieka neatšauktas. Iki sausio 6 dienos jau sumedžioti 37 vilkai. Nuo peticijos įteikimo per porą savaičių sumedžioti 9 vilkai, o iki limito išnaudojimo teliko nušauti 10. Tad atrodo, kad po kelių savaičių medžioklę teliks nutraukti, nes jau bus nušauta 50 vilkų, o naujasis aplinkos ministras sprendimus priims tik dėl kito vilkų medžioklės sezono.

Vis dar mažiname vilkų skaičių

Nors vilkų skaičius pagal oficialias apskaitas nedidėja, jų medžioklės limitą jau ne vienerius metus siekiama didinti. Tokią vilkų išmedžiojimo politiką Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus specialistas Selemonas Paltanavičius grindė teiginiais, kad per apskaitas suskaičiuoti vilkai visi pavasarį prisiveda vilkiukų ir iki žiemos jų skaičius būna išaugęs bent kelis kartus, tad sumedžiojama, esą, tik mažutėlė jų dalis. Bet ką rodo pastarųjų metų statistika? Užpernai buvo suskaičiuota 300 vilkų, po to sumedžiota 12, o per pernykštę apskaitą suskaičiuota 250. Kur gi dingo žadėtieji šimtai vilkiukų? Kodėl ne tik kad nematome jokio prieaugio, bet apskaitytų vilkų skaičius dargi sumažėjo? Deja, šie klausimai nejaudino Aplinkos ministerijos, priešingai, buvo nustatytas 50-ties vilkų sumedžiojimo limitas. Įvykdytas šis limitas taps didžiausiu vilkų sumedžiojimo skaičiumi Lietuvoje nuo pat 2005 metų, kai vilkų medžioklė pradėta limituoti.

Galime medžioti, nes vis viena jų bus?

Vilkų sumedžiojimo statistika leidžia įtarti, kad atskiruose rajonuose jie medžiojami taip intensyviai, kad iki medžioklės sezono pabaigos iš ten gyvenusių vilkų šeimų nieko nebus likę. Biržų urėdijoje, apimančioje Biržų ir Pasvalio rajonus, per praėjusiais metais vykdytą apskaitą buvo apskaityta 10 vilkų, Aplinkos ministerijos duomenimis, iki gruodžio 9 dienos jau buvo sumedžioti 7 vilkai Biržų rajone ir 1 vilkas Pasvalio rajone, tad iš 10-ties per apskaitą suskaičiuotų Biržų urėdijos vilkų jau buvo sumedžioti 8. Aplinkos ministerijos specialistai į nuogąstavimus dėl vilkų išmedžiojimo numodavo ranka sakydami, kad vilkų vis viena atbėgs iš gretimų šalių. Tačiau ar tokiu būdu yra įgyvendinami ministerijos deklaruojami biologinės įvairovės išsaugojimo siekiai?

Vilkai išsislapstę privačiuose miškuose?

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento specialistai ne kartą tvirtino, kad 250 – tai tik pusės vilkų skaičius, mat miškininkai vilkus skaičiavo tik valstybiniuose miškuose. Didžioji dalis privačių miškų yra nedideli gabalėliai, išsidėstę šalia ar tarp valstybinių miškų ir sudarantys vientisas mozaikas, o mokslininkai tvirtina, kad vilkų šeima užima maždaug 100-300 kv. km. plotą, po kurį ir bėgioja tie 3-4 (vidutinis šeimos dydis Lietuvoje) vilkai. Pasiklausius svarstymų apie vilkų skaičių privačiuose miškuose, galima įsivaizduoti, kad bent savaitę prieš apskaitą ir per ją pusė Lietuvos vilkų lindėjo lyg pelės išsislapstę privačių miškų lopinėliuose ir nekėlė nei letenos į savo teritorijose esančius valstybinius miškus, kad tik nepaliktų ten nei senų, nei šviežių savo pėdsakų, kuriuos galėtų aptikti miškininkai.

Medžiotojams vilkų yra daugiau

Dar viena Aplinkos ministerijos strategija ant popieriaus padidinti vilkų skaičių – remtis ne miškininkų apskaita, o medžiotojų apklausa. Šie irgi pateikia savo duomenis apie vilkų ir lūšių skaičių medžioklės plotuose. Ir nesvarbu, kad pernai metais medžiotojų duomenimis lūšių Lietuvoje buvo 430, kai miškininkai jų aptiko tik 60. Nepaisant akivaizdaus nepatikimumo, pasisakydami vilkų klausimu ministerijos specialistai linkę pasiremti medžiotojų duomenimis, pagal kuriuos Lietuvoje esą yra 976 vilkai.

Ką gi, reikia tikėtis, kad jau planuojama šių metų vilkų apskaita visuose šalies miškuose nebus tik tų pačių vilkų sudauginimas aptikus tiek valstybinį, tiek privatų mišką kertančius pėdsakus, ir išsklaidys nesusipratimus, o peticiją pasirašiusių žmonių balsai paskatins nustatant kitų metų medžioklės limitą vertinti ne vien priešiškas, bet ir palankias visuomenės nuostatas vilkų atžvilgiu.

 

GAA „Baltijos vilkas“ informacija

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!