Lietuvoje
Vilkų medžioklė tęsiama tik dalyje Lietuvos
Didesnėje Lietuvos dalyje medžiotojai jau turi nuleisti ginklus, nes nuo gruodžio 6 dienos vilkų medžioklė leidžiama tik Aplinkos ministro įsakymu išskirtuose probleminiais laikomuose rajonuose. Tokiu būdu Aplinkos ministerija bando vilkų medžioklę susieti su jų daroma žala gyvulių ūkiams. Išskirtuose rajonuose dar gali būti sumedžioti 9 vilkai.
Spalio mėnesį prasidėjusiam vilkų medžioklės sezonui buvo nustatytas 60-ties vilkų sumedžiojimo limitas. Pusė limito buvo paskirta sumedžioti konkrečiuose rajonuose, išskirtuose pagal žalos statistiką ir duomenis apie vilkų skaičių. Iki gruodžio 5 dienos visoje Lietuvoje buvo sumedžiotas 51 vilkas, tačiau dalis probleminiams rajonams numatyto limito – neišnaudota. Dėl šios priežasties gruodžio 5 dieną Aplinkos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo likusį vilkų limitą leidžiama naudoti tik Alytaus, Anykščių, Elektrėnų, Klaipėdos, Prienų, Raseinių, Šilalės, Tauragės, Trakų, Varėnos ir Vilkaviškio rajonuose.
Medžioklės limito paskyrimu būtent tiems rajonams, kur patiriama didesnė vilkų žala, Aplinkos ministerija tikisi mažinti žalos problemą, tačiau kelių metų patirtis rodo, kad dalyje rajonų šis specialiai išskiriamas limitas taip ir lieka nesumedžiotas. Taip pat lieka neišnaudoti vasarą išduoti specialūs leidimai sumedžioti žalą darančius vilkus. GAA „Baltijos vilkas“ nuomone, žalos problemos sprendimui medžioklė nėra veiksmingas būdas, didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas žalos prevencijai – informacijos apie veiksmingas apsaugos nuo vilkų priemones sklaidai, tokių priemonių diegimui ir paramai norintiems tinkamas apsaugos priemones įsigyti. GAA „Baltijos vilkas“ aktyvistai pabrėžia, kad plačiai naudojamas vienos linijos elektrinis piemuo negali apsaugoti nuo vilkų užpuolimo – šiam tikslui reikalingas pakankamo aukščio elektrinis tinklas arba kelių juostų aukštas elektrinis aptvaras.
Nors vilkų padaromų nuostolių ūkiui problema plačiai aptarinėjama, skaičiuojami ir atlyginami nuostoliai, Lietuvos ūkio mastu vilkų daroma žala yra labai nedidelė. Tai matyti lyginant kasmet už avis ir mėsinius galvijus ūkininkų gaunamas tiesiogines apie 15000000 Eurų išmokas su išlaidomis vilkų žalai kompensuoti – šiemet iki rugsėjo 1 d. jos buvo 60053 Eur.
Gintarė Herasimenkienė
GAA “Baltijos vilkas”