InformacijaLietuvoje
Naktinių taikiklių projektas sugrįžta ketvirtą kartą
Kartą balsavime atmestas, po to du kartus šalintas iš darbotvarkės dėl Seimo Statute numatytų terminų nesilaikymo, naktinių taikiklių projektas XIIP-3833(2) ketvirtą kartą bando įveikti visas užkardas. Šį trečiadienį jau beveik beišsiskirstantis Seimas vėl balsuos dėl jo priėmimo.
Seimo narys Bronius Bradauskas yra pareiškęs, kad naktinių taikiklių įteisinimas yra vienas jo kaip Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) pirmininko pagrindinių uždavinių. Todėl paskutinėmis kadencijos dienomis jis jau nebesislapsto už pataisų teikėjų nugarų ir atvirai diriguoja paradui, Seimo salėje rėždamas prakalbas apie afrikinio kiaulių maro grėsmes ir veterinarų nuleistus šernų sureguliavimo uždavinius. Pats Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius, kuris yra vienas taikiklių idėjos bei šernų reguliavimo politikos autorių, šiuo metu turi kitų ir kur kas rimtesnių rūpesčių. Tačiau istorija su dviejų šalių žemės ūkio ministrais, verslininkais ir J. Miliaus organizuotomis medžioklėmis taikiklių klausimą nušviečia ir naujomis spalvomis. Kiek nuoširdumo ir nešališkumo medžiokliniuose klausimuose galime tikėtis iš tų asmenų, kurie saugo ir puoselėja valstybės reikalų tvarkymo medžioklėse kultūrą?
Iš Seimo tribūnos gąsdindamas šernais ir maru, B. Bradauskas nutylėjo, kad veterinarų užbrėžtus tikslus medžiotojai pasiekė ir be taikiklių – tai parodė šio pavasario šernų apskaita, kurioje jų priskaičiuota tik 21 tūkst., kai veterinarai liepė sumažinti iki 25 tūkst. Taip pat jis užmiršo paminėti, kad protrūkius kiaulių ūkiuose sukelia ne į juos įsiveržę šernai, bet higienos ir sanitarinių reikalavimų nesilaikantys žmonės. Naktiniai taikikliai dar maro istorijos pradžioje buvo įteisinti Latvijoje (tai viso labo trečia ES šalis, kurioje jie legalūs), tačiau per kelis metus tai nedavė jokio proveržio, todėl pas kaimynus maro situacija ir toliau išlieka viena blogiausių.
Naktinių taikiklių įteisinimui nepritaria Aplinkos ministerija, medžioklę kontroliuojantys Regionų aplinkos apsaugos departamentai, aplinkosauginės nevyriausybinės organizacijos, peticiją pasirašę virš dešimties tūkstančių piliečių, kitos dvi Lietuvos medžiotojų sąjungos (kurių tarybose, skirtingai nuo LMŽD, nėra didžiausio ginklų ir šaudmenų pardavėjo Lietuvoje UAB „Oksalis“ direktoriaus), bei didelė dalis eilinių medžiotojų. Projektui taip pat nepritarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. O Europos maisto saugos tarnybos studijoje apie afrikinį kiaulių marą taikikliai, kaip ir nuodai, įvardinti kaip nepriimtina gyvūnijos valdymo priemonė.
Tačiau visa tai nėra pakankami argumentai projekto šalininkams, kuriuos labiau įtikina B. Bradausko ir J. Miliaus asmeniniai patikinimai, kad taikiklių būtinai reikia ir jokių bėdų dėl jų nekils. Gal dėl to B. Bradausko bendražygio Algimanto Salamakino vadovaujamas Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nusprendė, kad šio projekto net neverta pakartotinai svarstyti, nors jis ir buvo teikiamas po ankstesnio atmetimo Seime bei turint naujų faktų ir duomenų. O pasisakančios prieš taikiklius Lietuvos medžiotojų sąjungos buvo „pamokytos“, kai iškart po pirmojo taikiklių projekto užregistravimo B. Bradausko bendrapartietis ir LMŽD narys Andrius Palionis užregistravo dar vieną projektą XIIP-3307, kuriuo siūloma panaikinti šias sąjungas, o jų narius prievarta suvaryti į LMŽD.
Tai būtų ne pirmas ir ne paskutinis projektas, prastumtas pro siaurą plyšelį, ignoruojant argumentus bei sveiką protą. Tačiau norisi tikėti, kad ir rinkimų išvakarėse Seimo nariai pažiūrės į savo darbą atsakingai. Todėl gamtosauginės nevyriausybinės organizacijos ragina Seimo narius nepasiduoti kelių suinteresuotų įtakingų medžiotojų spaudimui, įsigilinti į faktus bei argumentus, atsižvelgti į gamtosaugos institucijų bei bendruomenės, taip pat visuomenės poziciją, ir darsyk priimti teisingą sprendimą – balsuoti prieš naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje įteisinantį projektą XIIP-3833(2).
DAUGIAU APIE NAKTINIŲ TAIKIKLIŲ ĮTEISINIMO ISTORIJĄ SKAITYKITE ČIA
GAA „Baltijos vilkas“ informacija