LietuvojeStraipsniai

Kas mums svarbiau: stumbrai ar drambliai?

2016-11-07 | Kategorija: Lietuvoje, Straipsniai | Komentarų nėra

Spalio 23 dieną laidoje vaikams „Gustavo enciklopedija“ pasakota apie stumbrus ir apie dramblius. Stumbrams skirti keli sakiniai be nuotraukų ar filmuotos medžiagos, o pasakojimas apie dramblius daug ilgesnis ir vaizdingesnis, įpinant visokių įdomybių. Bet skiriasi ne tik tai – apie stumbrus laidos vedėjai tepasako, kad jie kelia problemas ir jiems nėra vietos, o dėl dramblių reiškia susirūpinimą, kad šie naikinami brakonierių ir negali apsiginti. Iš tiesų tai įprasta situacija – daug lengviau reikšti susirūpinimą tuo, kas toli ir egzotiška, o ne tuo, kas čia pat ir kelia nepatogumų mums patiems. Visgi norime atkreipti dėmesį, kad Lietuvos vaikams labai reikalinga ir prasminga pasakoti apie Lietuvos gamtą ir skiepyti meilę jai bei pasididžiavimą savo krašto turtais. Lietuva gali didžiuotis ne tik savo istorija, bet ir savo gamta, taip pat ir stumbrais.

Keli laidoje stumbrams skirti sakiniai pasako, kad Lietuvoje jiems per mažai vietos – nėra kur palakstyti, pasiganyti, „jie trypia pasėlius, ūkininkai pyksta, žodžiu, stumbrai ir ūkininkai čia pečiais stumdosi“. Mažiesiems laidos žiūrovams perduodama žinia, kad stumbrai yra grėsmingi, kenksmingi ir nereikalingi Lietuvoje. Tai šališkai ir neigiamai pateikta informacija, formuojanti neigiamą požiūrį. Lietuvoje laisvėje gyvena kiek daugiau nei 100 stumbrų ir priešingai nei teigiama laidoje, jie randa kur lakstyti ir ganytis. Konfliktai kyla dėl žalos pasėliams, tačiau tai nereiškia, kad stumbrams čia nėra vietos.

Po epizodo apie stumbrus laidoje kalbama apie dramblius. Šiems gyvūnams skirta daug daugiau dėmesio bei pateikiama pozityvi, žiūrovus sudominti galinti informacija apie juos. Nėra sąžininga rūpintis drambliais, gyvenančiais toli, ir tuo pačiu metu apie savo šalies gyvūnus tepasakyti, kad jie pykdo ūkininkus. Apie stumbrus laidoje galėjo būti pateikta intriguojanti informacija, kaip ir apie dramblius – stumbrai taip pat gedi žuvusio savo gentainio, apie juos galima papasakoti įdomių dalykų, jie buvo iš viso išnaikinti laisvėje ir vėliau grąžinti į laisvę iš zoologijos sodų. Šiuo metu visoje Europoje laisvėje gyvena tik apie 3000 stumbrų. Tiek drambliai, tiek stumbrai yra konflikte su žmonėmis dėl žalos žemės ūkiui ir abiejų šių rūšių išsaugojimas yra žmonių rankose, ypač tų šalių, kuriose šie gyvūnai gyvena. Mūsų šaliai tenka atsakomybė už stumbrus ir kitus Lietuvoje gyvenančius gyvūnus, todėl kviečiame apie tai kalbėti vaikams.

Daugiau apie stumbrus Lietuvoje:

https://www.vilkai.lt/buti-ar-nebuti-laisviems-stumbrams-laisvoje-lietuvoje-2013-12-13

http://www.lietuvosstumbrai.com/

Apie stumbrus Europoje:

https://www.rewildingeurope.com/bison-rewilding-plan/

 

Gintarė Herasimenkienė

GAA „Baltijos vilkas“

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!