InformacijaLietuvojeUžsienyje
Biologinės įvairovės dienai
Gegužės 22 d. minima kaip Tarptautinė biologinės įvairovės diena, siejama su tarptautiniais susitarimais saugoti gamtą. Jei norime aplink save matyti turtingą ir įvairią gamtą, reikalingos vieningos visų šalių pastangos ir dėmesys. Tai svarbu, nes žmonijos veikla skurdina gamtą ir įvairiausios rūšys nyksta – joms nebėra kur gyvuoti, kai laukai užsėjami vienodais javais ir purškiami nuodijant vabzdžius, kai žvėrys ir paukščiai šaudomi dėl pramogos ir prabangos, kai jūrose žuvys, žinduoliai ir paukščiai kenčia nuo įvairiausios taršos ir laivybos keliamo triukšmo. Žmonių įtaka gamtai yra milžiniška – lengva niokoti, bet galime ir atkurti bei saugoti.
Europos Sąjungoje biologinės įvairovės apsaugos pamatas yra Paukščių ir Buveinių direktyvos. Paukščių direktyva įpareigoja saugoti paukščius, jų kiaušinius, lizdus ir buveines. Buveinių direktyva siekiama išsaugoti natūralias gamtos teritorijas (įvairių tipų miškus, natūralias pievas, pelkes ir pan.) ir nykstančias bei pažeidžiamas augalų ir gyvūnų rūšis. Natūralios buveinės yra laukinės gamtos pamatas – erdvė, kur gali gyvuoti augalai ir gyvūnai, o žmonės turi susilaikyti nuo augalams ir gyvūnams žalingos veiklos.
Lietuvoje saugomos teritorijos yra įsteigtos keturioms žinduolių rūšims: ūdrai, lūšiai ir šikšnosparniams kūdriniam pelėausiui bei europiniam plačiaausiui. Kaip retos arba pažeidžiamos turi būti saugomos ir kitos Lietuvoje gyvenančios žinduolių rūšys, tarp jų vilkas, bebras, stumbras, miškinė kiaunė, šeškas, pilkasis ruonis ir paprastoji jūrų kiaulė. Pastarosios rūšys dėl savo gyvenimo būdo yra nepatogios žmonėms – dėl jų ūkinė veikla patiria nuostolių. Tačiau šios rūšys taip pat yra biologinės įvairovės dalis, jos vaidina svarbų vaidmenį natūraliuose gamtos procesuose. Turime pripažinti jas kaip reikalingas, o ne žalingas, ir leisti joms gyvuoti.
Biologinės įvairovės diena mums primena, kiek daug nuo mūsų priklauso. Tačiau gamtosauga negali trukti tik vieną dieną – tai kasdienybė, tai reikia prisiminti parduotuvėje dedantis pirkinius į vienkartinį plastikinį maišelį, pasirenkant ekologišką prekę ar priklijuojant prie draugui siunčiamo atviruko pašto ženklą su ąžuoline miegapele iš Raudonosios knygos rūšims skirtos Lietuvos pašto ženklų serijos.
Gintarė Herasimenkienė
GAA „Baltijos vilkas“