Lietuvoje

Aplinkos ministerija užsimanė daugiau vilkų trofėjų?

2008-12-01 | Kategorija: Lietuvoje | Komentarų nėra

Gruodžio 1 dieną pradedamas vykdyti Aplinkos ministerijos mirties nuosprendis trisdešimčiai Lietuvos vilkų. Iki šiol buvo leidžiama sumedžioti po 20 vilkų, bet nepaisant nevyriausybinių organizacijų reikalavimo dar labiau griežtinti šių retų gyvūnų medžioklę, Aplinkos ministerijos valdininkai pasielgė atvirkščiai. Todėl gruodžio 1 dieną prie Aplinkos ministerijos būstinės, A.Jakšto g. 4/9, 12 valandą buvo padėti gedulo vainikai, uždegtos žvakės, pasikalbėti šia tema pakviesti žiniasklaidos atstovai.

Kad iškovotų 20 vilkų sumedžiojimo limitą Jungtinei nevyriausybinei vilkų apsaugos tarybai ir ją atstovaujančioms nevyriausybinėms organizacijoms iki 2005 metų teko nueiti kryžiaus kelius. Po kelių susitikimų su Aplinkos ministru Arūnu Kundrotu, kuris būdamas ne medžiotoju vienintelis iš visos ministerijos įsiklausydavo į mūsų prašymus, buvo susitarta dėl kompromisinio varianto – 20 vilkų medžioklės limito ir palaispsniui griežtinti vilkų medžioklę, nes tūkstančiai žmonių pasirašė peticiją Premjerui ir Aplinkos ministrui dėl visiško vilkų medžioklės uždraudimo, kaip tai yra padaryta kaimyninėje Lenkijoje jau nuo 1998 metų. Tuo metu Aplinkos ministras asmeniškai pažadėjo, kad laisviau vilkų medžioklei jau nebebus. Bet po kelerių metų iš Aplinkos ministerijos sistemos „išėdus“ Arūną Kundrotą, senieji ministerijos klerkai grįžo prie taip jų nemėgiamo ministro įsakymo ir neva remdamiesi mokslininkų tyrimais, norėjo padidinti vilkų sumedžiojimo kvotą dvigubai. Tai numatydama, grupė nevyriausybinių organizacijų šių metų spalio 15 dieną kreipėsi į Aplinkos ministeriją, prašydama to nedaryti. Maža to, buvo pasiūlyta esamą 20 vilkų sumedžiojimo kvotą nustatyti ne visai Lietuvai, o paskirstyti pagal savivaldybes. Tai atitiktų tos kvotos paskirtį, nes dabar yra tokia situacija, kad už Biržų rajone papjautas avis šaudomi Labanoro girios vilkai, kurie tų avių nėra matę 20 metų. Be to, Jungtinė nevyriausybinė vilkų apsaugos taryba bandė inicijuoti tarpžinybinės darbo grupės sudarymą, kuri spręstų tarp ūkininkų ir vilkų iškylančius konfliktus. Į visas šias iniciatyvas Aplinkos ministerija nesureagavo ir klastingai, kaip jau yra įprasta šios ministerijos Gamtos apsaugos departamento valdininkams, prieš pat vilkų medžioklės sezono pradžią, t.y. lapkričio 18 dieną, inicijavo ministro įsakymo patvirtinimą dėl padidinamo vilkų sumedžiojimo limito. Taigi nevyriausybininkams buvo nebeįmanoma iki medžioklės sezono pradžios užprotestuoti šį sprendimą ir inicijuoti jo atšaukimą. Minėtas ministro įsakymas buvo pakištas pasirašyti ne Aplinkos, o tuo metu jį pavadavusiam Susisiekimo ministrui, kuris pats būdamas gana gamtosaugiškų pažiūrų tapo situacijos įkaitu.

Aplinkos ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad vilkų populiacija turi būti reguliuojama, nes vilkai daro didelę žalą naminiams ir laukiniams gyvūnams. Teigiama, kad taikomos naminių gyvulių apsaugos priemonės nevisada yra efektyvios. Tačiau šios apsaugos priemonės visų pirmą turi būti pradėtos taikyti, kad galima būtų sau leisti taip teigti. Elektrėnų savivaldybėje Gilučių kaime avis auginančiam ūkininkui vilkai šiemet padarė tikrai daug nuostuolių. Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais per kelis vilkų antpuolius ūkininkas neteko maždaug 40 avių. Spalio pradžioje Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ šio ūkininko ganykloje pirmą kartą Lietuvoje instaliavo užtvarą iš elektrinio piemens ir raudonų vėliavėlių, kurios paprastai naudojamos vilkų medžioklėse. Apie tai plačiai aprašyta interneto svetainėje www.vilkai.lt Per kitus du ganiavos mėnesius vilkai minėto ūkininko ganykloje nepasirodė. Šis paprastas apsaugos būdas jau ne vieną dešimtmetį taikomas Lenkijoje. Be to, geranoriški žmonės paaukojo lėšų, kad iš Lenkijos veislynų būtų nupirkti ir į šio ūkininko ūkį būtų atvežti specialios veislės šunys Podhalės aviganiai, kurie pripažinti kaip geriausi naminių gyvulių sargai nuo vilkų. Taip siekiama Lietuvoje sukurti pirmąjį pavyzdinį avių ūkį, kuris būtų pilnai apsaugotas nuo vilkų ir naminių gyvulių apsaugos patirties galėtų pasisemti kiti ūkininkai. Deja, Aplinkos ministerija mieliau suinteresuota toliau šaudyti vilkus, o ne rūpintis, kad avis būtų saugi ir vilkas nepersekiojamas.

Vilkų medžioklė Lietuvoje yra išskirtinai trofėjinė. Bet viešumoje tai vadinama vilkų populiacijos prieauglio reguliavimu. Ar vilkai yra kokie veršiukai, kad kiekvienais metais išskerstų nepatyrusius pirmamečius vilkų vados jauniklius? Tai, ką daro šiuo metu Aplinkos ministerija pablogins ne tik vilkų populiacijos būklę, bet ir atneš dar daugiau nuostolių ūkininkams. Vilkai medžioja šeimomis. Medžiotojų išardytos vilkų šeimos nebepajėgia susimedžioti grobio natūraliu būdu, nes pavieniai vilkai nesugeba įveikti nei šerno, nei elnio.

Tada bado genami pjauna naminius gyvulius ir stirnas. Medžiotojai ima piktintis, kad vilkai papjauna daug stirnų, bet patys dėl to kalti. Esant mažai ir išskaidytai vilkų populiacijai vilkai nesugeba atlikti ir kito vaidmens. Daugelyje šalies rajonų išplitę ir ūkininkams bei miškininkams nuostolius atnešantys bebrai nebesutinka bene vienintelio natūralaus priešo – vilko.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena 100-200 vilkų, medžiotojai jų skaičių pateikia vieneto tikslumu – 273. Visos Lietuvos mastu tai yra labai nedaug ir vilkas yra vienintelis toks retas medžiojamas gyvūnas. Todėl mes kviečiame pačius medžiotojus boikotuoti Aplinkos ministerijos sprendimą ir neaukoti savo garbės dėl trofėjaus. Retų gyvūnų medžioklė yra įteisintas brakonieriavimas, sąmoningas naikinimas, o ne medžioklė. Todėl tikrais medžiotojais save laikantys žmonės neturėtų kelti šautuvo prieš vilką, jeigu jie vadovaujasi tuo, kad gamtosauga yra sudėtinė medžioklės dalis.

Tuo tarpu Aplinkos ministerijoje gamtosaugos nebelieka ir pačią gamtą tenka saugoti nuo Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio ir Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo Selemono Paltanavičiaus. Ne tik Jungtinė nevyriausybinė vilkų apsaugos taryba, bet ir kitos gamtosauginės organizacijos jau pamatė, kad gamtosaugai šie vyrai, ministerijoje tas pačias kėdes trinantys jau nuo sovietmečio, nieko gero jau negali atnešti. Belieka tikėtis, kad naujojo premjero Andriaus Kubiliaus pažadas, kad ministerijose bus ne tik ministrų, bet ir kitų atsakingų valdininkų rotacija, nebus vien tik tušti žodžiai.
JNVAT inf.

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!