Lietuvoje

Apginta daktaro disertacija „Aplinkos veiksnių įtaka vilkų (Canis lupus lupus L.) populiacijai Lietuvos miškuose“

2012-06-12 | Kategorija: Lietuvoje | Komentarų nėra

Birželio 8 d. Aleksandro Stulginskio universitete Renata Špinkytė-Bačkaitienė apgynė daktaro disertaciją „Aplinkos veiksnių įtaka vilkų (Canis lupus lupus L.) populiacijai Lietuvos miškuose“. Pagrindinis šios disertacijos tikslas – išsiaiškinti, kokią įtaką vilkų pasiskirstymui Lietuvoje daro gyvenamoji aplinka, grobio gausa ir žmogaus veikla, bei surinkti duomenis, reikalingus vilkų populiacijos valdymo planavimui. Disertacijoje pateikiama išsami vilkų tyrimų kitose šalyse apžvalga, išdėstomi naujausi duomenys apie Lietuvos vilkų amžiaus ir lytinį pasiskirstymą, gyvenamas teritorijas, mitybą, vilkų skaičių šeimose, grynarūšiškumą, nagrinėjami kiti vilkų populiacijos būklės vertinimui aktualūs klausimai. Visi šie duomenys itin aktualūs dabar, kai Lietuvoje yra rengiamas ES standartus atitiksiantis Vilko populiacijos valdymo ir apsaugos planas.

Remdamasi atliktais tyrimais Renata Špinkytė-Bačkaitienė disertacijoje pateikia siūlymų vilkų medžioklės reglamentavimui ir populiacijos būklės tyrimams: regionuoti vilkų medžiokles atsižvelgiant į vilkų daromą žalą; drausti vilkų medžioklę aplink rezervatus, sudarant sąlygas išlikti nepažeistos struktūros ir elgesio vilkų šeimoms; sumedžiotų ar žuvusių vilkų kūnus surinkti moksliniams tyrimams; sudaryti šalyje respondentų, kurie nuolat rinktų informaciją apie vilkų veiklos žymes savo teritorijoje, tinklą.

 

Renatos Špinkytės-Bačkaitienės disertacija pratęsia šiemet Anapilin išėjusios garsiausios Lietuvos vilkų specialistės dr. Janinos Prūsaitės darbus. Jos 1961 metais Vilniaus universitete apginta biologijos mokslų kandidatės disertacija „Lietuvos TSR Canidae šeimos žvėrys” iš vilkų populiacijos ir jų dauginimosi tyrimų ir vėlesni vilkų tyrimai bei gausios publikacijos buvo pagrindinis žinių apie Lietuvos vilkus šaltinis. Po jos buvo juntamas didelis naujų moksliniais tyrimais paremtų duomenų apie vilkų gyvenseną Lietuvoje stygius, neretai apie Lietuvos vilkus buvo galima kalbėti tik remiantis kaimyninėse šalyse mokslininkų atliktais tyrimais, kurie nebūtinai atitinka situaciją Lietuvoje.

GAA „Baltijos vilkas“ sveikina naująją diplomuotą Lietuvos vilkų specialistę dr. Renatą Špinkytę-Bačkaitienę ir linki sėkmės tolesniuose darbuose bei visokeriopos miškininkų, medžiotojų ir gamtosaugininkų paramos jos atliekamiems tyrimams.

“Baltijos vilko” informacija

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!