Lietuvoje

Teismas patenkino Aplinkos ministerijos skundą – vilkų medžioklė atnaujinama

2012-11-08 | Kategorija: Lietuvoje | Komentarų nėra

Grynas.LtLietuvos vyriausiasis administracinis teismas patenkino atskirąjį Aplinkos ministerijos skundą ir panaikino Vilniaus apygardos administracinio  teismo sprendimą laikinai sustabdyti vilkų medžioklę. Draudimas medžioti vilkus  buvo įvestas kai gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ apskundė Aplinkos  ministro įsakymą šių metų medžioklės sezono metu leisti sumedžioti maksimalią kvotą – penktadalį (50) visų vilkų.

Sutikdamas su ministerijos atskiruoju skundu, Lietuvos vyriausiasis  administracinis teismas konstatavo, kad Vilniaus apygardos administracinis  teismas, sustabdęs minėtąjį įsakymą, neatsižvelgė į tai, kad šio įsakymo tikslas – reguliuoti vilkų populiacijos gausą ir kad jį sustabdžius susidarys situacija,  kai ta gausa visai nebus reguliuojama. Tai gali sukelti neigiamą poveikį pagrindinio vilkų grobio – stirnų, tauriųjų elnių ir net briedžių – populiacijoms, taip pat naminių gyvūnų saugumui ir ekosistemos integralumui.

Nereguliuojant vilkų populiacijos esą gali kilti grėsmė žmonių saugumui ir  sveikatai, nes vilkai platina pasiutligę, serga žmogui pavojingomis ligomis – trichinelioze, niežais.

Veikė teismo keliu

Šių metų vasario mėnesį aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas patvirtino  Vilko populiacijos gausos reguliavimo planą, kuris apibrėžia vilkų medžioklės  tvarką. Plane numatyta, kad apskaitų metu suskaičiavus minimalų pageidaujamą vilkų skaičių, t.y. 250 vilkų, medžioklė turi būti rajonuojama, kad vilkai būtų medžiojami tik ten, kur jų gausu ir jų daroma žala yra didelė. Likusioje šalies  dalyje tais metais vilkai turėtų būti nemedžiojami, leidžiant jų populiacija  atsikurti.

Oficialiais duomenimis, šiemet Lietuvoje ir buvo apskaityta 250 vilkų, tačiau  aplinkos ministro įsakymu buvo patvirtintas 50-ties vilkų sumedžiojimo limitas,  o medžioklės rajonavimas nenumatytas. Reguliavimo plane yra nustatyta, kad vilkų medžioklės limitas gali apimti iki penktadalio apskaitoje suskaičiuotų vilkų. Taigi šiemet apskaičius minimalų šalyje norimą turėti 250 vilkų skaičių, buvo  numatytas didžiausias 50-ties vilkų sumedžiojimo limitas.

Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ apskundė šį ministro įsakymą Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Spalio 4 dieną, vilkų gynėjai gavo Vilniaus apygardos administracinio teismo  nutarimą, kad skundas priimtas nagrinėti ir patenkintas prašymas dėl vilkų medžioklės sustabdymo. Tiesa, tokį teismo nutarimą Aplinkos ministerija jau  apskundė.

Vilkų medžioklės sezono pradžia buvo numatyta spalio 15 d., bet vykstant  teismams, medžioklė buvo sustabdyta iki kol baigsis teisminiai procesai.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismas spalio 31 d nutarė patenkinti  atskirąjį Aplinkos ministerijos skundą ir panaikino Vilniaus apygardos  administracinio teismo rugsėjo 27 d. nutarties dalį, kuria pagal gamtos apsaugos  asociacijos „Baltijos vilkas“ prašymą buvo sustabdytas aplinkos ministro  birželio 5 d. įsakymas patvirtinti vilkų sumedžiojimo per 2012-2013 m.  medžioklės sezoną limitą, galiojimas iki galutinio teismo procesinio sprendimo  administracinėje byloje priėmimo.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo spalio 31 d. nutartis yra  neskundžiama.

Taigi, vilkų medžioklė atnaujinama, tačiau toliau vyks teismo procesas ar  Aplinkos ministro įsakymas neprieštarauja to paties ministro patvirtintam Vilko  populiacijos gausos reguliavimo planui.

Nesiekia uždrausti medžioklės

„Baltijos vilkas“ Tarybos pirmininko Vaido Balio teigimu, jo  organizacija nesiekia visiško vilkų medžioklės uždraudimo. „Siekiame atšaukti  Planui prieštaraujantį įsakymą, kad būtų išleistas kitas, kuris neprieštarautų. Jame būtų rajonavimas ir faktais pagrįsta kvota. Atlyginimo už žalą ūkininkams  klausimas taip pat turi būti išspręstas. Mes manome, kad tam labiausiai ir  reikalingas medžioklės rajonavimas. Nekeliame klausimo apie Vilkų populiacijos  reguliavimo plano blogumą ar gerumą. Netgi skundas įrodo, kad mes remiamės juo  kaip faktu ir tiesiog norime jį tobulinti“, – teigė Tarybos pirmininkas.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys anksčiau GRYNAS.lt teigė, kad „vilkų daroma žala ūkininkams yra akivaizdi, be to aplinkinės valstybės juos vistiek medžios,  o sienos vilkams negalioja, tad ir dabar stabdyti vilkų medžioklę nėra  prasmės“.

www.GRYNAS.lt


GAA „Baltijos vilkas“ prierašas:
Raginame visuomenę nelikti nuošalyje ir pasirašyti PETICIJĄ prieš šiųmetinį vilkų medžioklės limitą.
Teismas dėl vilkų medžioklės tvarkos ir limito užtruks, tačiau GAA „Baltijos vilkas“ turi vilties su Jūsų pasirašyta PETICIJA kreiptis į naująjį Aplinkos ministrą ir į LR Prezidentę, prašydama sumažinti numatytąjį limitą, kol medžioklė dar nėra pasibaigusi. Peticijos adresas http://www.e-peticija.lt/peticija/117/neleiskime-ismedzioti-penktadalio-lietuvos-vilku

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!