InformacijaLietuvoje

Seimas vėl spręs dėl naktinių taikiklių

2016-06-28 | Kategorija: Informacija, Lietuvoje | Komentarų nėra

Siūlymas leisti medžiotojams naudoti naktinius taikiklius paskutinę Seimo sesijos dieną sugrįš į plenarinių posėdžių salę. Prieš dvi savaites Aplinkos apsaugos komitetas be svarstymų pritarė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimo projektui XIIP-3833 (2), kuris atvertų kelią medžiotojų apginklavimui šia įranga. Nors iš esmės toks pat projektas praėjusį rudenį jau buvo atmestas Seime, tačiau jo iniciatoriai viliasi, kad šįsyk rezultatas bus kitoks.

Naujojo projekto rengėjai vėl apeliuoja į afrikinio kiaulių maro sustabdymo ir šernų populiacijos sureguliavimo poreikį. Taip pat tvirtinama, kad naktiniai taikikliai bus naudojami tik griežtai pagal taisykles, todėl kiti gyvūnai nenukentės. Tačiau, kaip ir prieš metus, šie argumentai kelia rimtų abejonių, o ir pati situacija yra pasikeitusi.

Šį pavasarį vykusioje pačioje intensyviausioje ir kruopščiausioje šernų apskaitoje, kurioje savo pajėgas sujungė medžiotojai, Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentai bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) tarnautojai, suskaičiuota, kad Lietuvos teritorijoje gyveno apie 21000 šernų. Tai reiškia, kad VMVT užbrėžti tikslai balandžio 15 d. šalyje turėti ne daugiau kaip 25000 šernų ir ne daugiau kaip 0,5 šerno kvadratiniame kilometre pasiekti ir be naktinių taikiklių.

Paskutiniu metu nėra fiksuojama protrūkių kiaulių ūkiuose, o gąsdinančios prognozės apie maro plitimo tempus ir šernų mirtingumą nepasitvirtino. Be to, spaudoje buvo skelbta apie bent kelis atvejus, kai patikrinimų metu pas medžiotojus rasti vis dar nelegalūs naktiniai taikikliai, kas tik darsyk patvirtina nuogastavimus, jog taisyklių laikysis toli gražu ne visi. Po taikiklių įteisinimo jų naudojimo kontrolė taps praktiškai nebeįmanoma, todėl bus sukurta analogiška situacija tai, kuri buvo, kai neteisėtą tinklų naudojimą tekdavo įrodinėti gaudant už rankos žuvies traukimo metu.

Aplinkos apsaugos komitetas nei pernai, nei šiemet neišgirdo Aplinkos ministerijos ir jos specialistų, medžioklę kontroliuojančių aplinkosaugininkų, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, gamtosauginių NVO, peticiją prieš naktinius taikiklius pasirašiusių piliečių ir didelės dalies medžiotojų pozicijos. Praėjusį rudenį vykusio svarstymo metu komitetui įtikinamesni pasirodė Seimo nario Broniaus Bradausko samprotavimai apie tai, kad brakonieriauja ne medžiotojai, o nuo karo laikų šautuvus spintose slapstantys piliečiai. Taip pat abejonių komiteto nariams nesukėlė ir VMVT direktoriaus dr. Jono Miliaus paaiškinimai, kad dėl kiaulių ūkių apsaugos jie pasirengę išbandyti absoliučiai visas – net ir pačias drastiškiausias Gamtai – priemones. Šįsyk komitetas net nepasivargino išgirsti naujus faktus ir atlikti savo tiesioginį darbą – apsvarstyti projektą prieš jo teikimą balsuoti.

Balsavimas dėl projekto XIIP-3833 (2) įvyks šį ketvirtadienį rytiniame posėdyje, o jo rezultatą greičiausiai lems Seimo narių drausmingumas. Rudenį vykęs analogiškas balsavimas parodė, kad socialdemokratai, darbiečiai ir tvarkiečiai yra vieningi ir pasiryžę padėti savo kolegai Broniui Bradauskui, kuris yra viešai pareiškęs, kad naktinių taikiklių įteisinimas yra vienas jo, kaip Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko, tikslų.

Gamtosauginės nevyriausybinės organizacijos ragina Seimo narius nepasiduoti kelių suinteresuotų įtakingų medžiotojų spaudimui, įsigilinti į faktus bei argumentus, atsižvelgti į gamtosaugos institucijų bei bendruomenės, taip pat visuomenės poziciją, ir darsyk priimti teisingą sprendimą – balsuoti prieš naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje įteisinantį projektą.

GAA „Baltijos vilkas“ informacija

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!