InformacijaLietuvoje

Pastabos siūlomam 2019-2020 m. vilkų sumedžiojimo limitui

2019-10-09 | Kategorija: Informacija, Lietuvoje | Komentarų nėra


Aplinkos ministerija paskelbė siūlomą vilkų sumedžiojimo limitą artėjančiam medžioklės sezonui. Šiemet siūloma leisti sumedžioti 120 vilkų – daugiausia, kiek galima pagal apsaugos planą, ir 10-čia daugiau, nei buvo leista pernai. Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ pateikė pastabas šiam ministro įsakymo projektui. Mes raginame limitą nustatinėti labai atsargiai, kad nebūtų pažeisti ilgalaikiai populiacijos apsaugos tikslai. Atkreipėme dėmesį į genetinių tyrimų metu nustatytą genetinės įvairovės susiaurėjimą praeityje dėl per intensyvios medžioklės bei faktą, kad įvairovė vis dar neatsistatė. Taip pat nerimą kelia sumedžiotų vilkų amžiaus struktūra su didele pirmamečių ir maža antramečių jauniklių dalimi. Kadangi padidintas limitas argumentuojamas išaugusia žala, dar sykį pabrėžėme, kad medžioklė žalos problemos iš esmės nesprendžia, o tam tikrais atvejais gali ją ir pagilinti. Taip pat orientavimasis į medžioklę nukreipia dėmesį nuo visų kitų sprendimo priemonių, tokių kaip švietimas, gyvulių apsauga, kompensacijos, speciali probleminių vilkų medžioklė. Pateikiame visą pastabų tekstą.

Teikiame pastabas Aplinkos ministro įsakymo „Dėl vilkų sumedžiojimo per 2019-2020 metų medžioklės sezoną limito patvirtinimo“ projektui.

Teigiamai vertiname, kad surenkama vis daugiau objektyvių mokslinių duomenų apie vilkų populiaciją, nes tai leis priimti labiau pagrįstus apsaugos sprendimus. Sveikiname ir palaikome sprendimą populiacijos gausą vertinti šeimomis, o ne pavieniais individais. Nors ši sistema dar neveikia tobulai, tačiau ji yra tinkamesnė ir patikimesnė, nei buvusios iki šiol.

Sveikiname Aplinkos ministerijos sprendimą atlikti per praėjusį medžioklės sezoną sumedžiotų vilkų genetinius tyrimus. Nors vienų metų tyrimai nėra pakankami daryti galutines išvadas, tačiau mes manome, kad nustatant 2019-2020 metų vilkų sumedžiojimo limitą, reikėtų priimti atsargius sprendimus, atsižvelgti į šiuos tyrimų rezultatus:

1. Nustatyta, kad Lietuvos vilkų populiacija praeityje buvo patyrusi didelį genetinės įvairovės susiaurėjimą dėl per intensyvios medžioklės. Tyrėjų teigimu, įvairovė po truputį atsistato dėl migracijos, bet vis dar nėra optimali. Atkreipiame dėmesį, kad praėjusių ir planuojamas šių metų limitai yra tokie, kokie paskutinį kartą buvo 1996-1997 metais. Sugrįžus prie labai intensyvaus populiacijos medžiojimo gali būti užkirstas kelias tolesniam genetinės įvairovės atsistatymui, kuriam neužteko pastarųjų 20 metų su santykinai mažesniu sumedžiojimu.

2. Pagal sumedžiotų vilkų dantis nustatyta amžiaus struktūra, pasižyminti santykinai dideliu pirmamečių (61,4%) ir mažu antramečių (6,9%) jauniklių skaičiumi. Labai didelis pirmamečių jauniklių skaičius būdingas naujas teritorijas kolonizuojančioms populiacijoms (Lietuvai tai netaikytina), taip pat intensyvų medžiojimą (legalų ir nelegalų) kompensuojančioms populiacijomis, nors gali rodyti ir labai palankias gyvybines sąlygas. Tačiau nedidelis antramečių jauniklių skaičius savo ruožtu gali rodyti labai mažą pirmamečių jauniklių išgyvenamumą tiek dėl natūralių, tiek dėl antropogeninių priežasčių. Kadangi pirmamečiai ir antramečiai jaunikliai reprodukcijoje paprastai nedalyvauja, šie du faktoriai kelia susirūpinimą dėl populiacijos galimybės atsistatyti, taip pat dėl tikrųjų santykinės pirmamečių jauniklių gausos priežasčių.

Aplinkos ministerijos pranešime spaudai apie limito didinimą nurodoma, kad atsižvelgiama į išaugusią vilkų daromą žalą ūkiniams gyvūnams, nors tikslūs skaičiai ir nėra pateikti. Norime dar kartą priminti, kad reguliari medžioklė žalos problemos iš esmės nesprendžia, o tam tikrais atvejais gali ją ir pagilinti, jei suardomos stabilios šeimos ir populiacijoje ima dominuoti jauni (smalsūs, drąsūs ir nepatyrę) individai. Įprastos medžioklės pristatymas žalos sprendimu nukreipia dėmesį nuo kitų reikalingų problemos sprendimo būdų, tokių kaip ūkininkų švietimas ir tinkama ūkinių gyvūnų apsauga, parama apsaugos priemonėms ir žalos kompensavimui, specialių medžioklės leidimų išdavimas vasarą sumedžioti probleminius vilkus ir kitų.

Atkreipiame dėmesį, kad įsakymo projekte siūlomas 120 vilkų sumedžiojimo limitas yra maksimalus pagal planą galimas limitas, rimtai nemotyvuojant tokio sprendimo. Prašome atsižvelgti į mūsų argumentus tvirtinant vilkų sumedžiojimo limitą, ir nustatyti jį tokį, kad nebūtų pažeisti ilgalaikiai populiacijos apsaugos tikslai. Taip pat siūlome kaip ir pernai limitą padalinti į dvi dalis, numatant, kad po pirmos dalies išnaudojimo medžioklė stabdoma. Tai leistų neskubant įvertinti medžioklės eigą ir, jei reikia, priimti sprendimus dėl papildomų korekcijų ar apribojimų, prieš ją pratęsiant.

Taip pat raginame populiacijos tyrimus iš sumedžiotų individų tęsti ir toliau, nes yra svarbių ir vis dar neatsakytų klausimų dėl populiacijos būklės bei tendencijų. Taip pat norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad tam tikri populiacijos gausos ir prieaugio vertinime naudojami parametrai yra pasiskolinti iš gretimų šalių. Todėl raginame ministeriją suplanuoti mokslinių tyrimų programą, kuri leistų nustatyti šių parametrų vertes Lietuvos vilkų populiacijai.

GAA “Baltijos vilkas” informacija

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!