Straipsniai
Kiek gyvena vilkai?
Skaitydami apie vilkus užsienio autorių rašytuose straipsniuose ar žiūrėdami laidas ir nuotraukas galite išgirsti ir pamatyti dalykų, kurie nebūtinai atitinka Lietuvos vilkų gyvenimą, pavyzdžiui, apie vilkų šeimų dydį ir jų gyvenimo trukmę.
Vilkai gyvena šeimomis. Jų grupę sudaro vadinama alfa pora: patinas ir patelė, bei jų vaikai. Dalis jaunų vilkų palieka savo tėvų šeimą, kai jiems sueina dveji ar treji metai, ir iškeliauja ieškoti partnerio ir teritorijos. Skirtingose vietovėse ir skirtingomis sąlygomis gyvenančių vilkų šeimos yra nevienodo dydžio. Jos yra didesnės ten, kur daug grobio ir didesnė šeima gali pramisti vienoje vietoje, bei ten, kur vilkai nėra medžiojami, pavyzdžiui, Jeloustono nacionaliniame parke JAV. Užsienio leidiniuose įprasta rašyti, kad vilkų šeimą sudaro 5-11 vilkų. Tačiau šalyse, kur vilkų medžioklė intensyvi, jų šeimos yra mažesnės, nes dalis šeimos narių kasmet nušaunama. Lietuvoje atliktame medžiotojų apklausa paremtame tyrime nustatyta, kad vidutinis Lietuvos vilkų skaičius šeimoje yra 3-4. Taigi, Lietuvoje vidutinę vilkų šeimą sudaro tik vilkų pora ir vienas ar du jų jaunikliai. Kai kur, pavyzdžiui, rezervatuose ar didesniuose miškų masyvuose gyvena ir kiek didesnės vilkų šeimos, tačiau kitose vietovėse jie gyvena tik po du.
Su medžiokle yra susijusi ir vidutinė vilkų gyvenimo trukmė: ten, kur vilkai nemedžiojami, jie gyvena gerokai ilgiau, o medžiojami dažniausiai nušaunami dar jauni. Vidutinė intensyviai nemedžiojamų vilkų gyvenimo laisvėje trukmė yra 8-12 metų. Lietuvoje vilkų gyvenimo trukmė nėra tirta, tačiau Baltarusijoje nustatyta, kad vidutinis suaugusių vilkų amžius yra 3-5 metai. Kadangi vilkai subręsta antrųjų savo gyvenimo metų gale, tokia gyvenimo trukmė reiškia, kad jie tespėja susirasti sau porą ir atsivesti vieną ar dvi vilkiukų vadas iki būna nušauti medžiotojų arba žūsta dėl kitų priežasčių.
Taip pat Baltarusijoje nustatyta kad vidutinis visos vilkų populiacijos amžius – 1,5-3 metai. Šis skaičius gaunamas apibendrinant ne tik suaugusių vilkų, bet ir jauniklių gyvenimo trukmę. Jis yra toks mažas dėl to, kad daug vilkų jauniklių neišgyvena iki vienerių metų amžiaus. Lenkijoje, Belovežo girioje, kur vilkai yra nemedžiojami, 65 proc. vilkiukų nesulaukia vienerių metų. Latvijoje, kur vilkų medžioklė labai intensyvi, vienerių metų nesulaukia 89 proc. vilkų jauniklių.
Lietuvoje ką tik prasidėjo vilkų medžioklės sezonas. Kulkos mūsų miškuose kliudys ir tuos vilkus, kurie pasaulį išvydo prieš 6 mėnesius.
Gintarė Žalkauskaitė
GAA „Baltijos vilkas“