Lietuvoje

Per pirmąją parą peticiją už vilkus pasirašė tūkstantis žmonių

2010-10-31 | Kategorija: Lietuvoje | Komentarų nėra

Tenka antrą kartą įrodinėti, kad Lietuvos visuomenė nėra nusistačiusi prieš vilkus. Tačiau šį kartą peticija skiriama ne Aplinkos ministrui, o šalies Prezidentei Daliai Grybauskaitei ir už aplinkosaugą atsakingam Europos Komisarui Janezui Potočnikui. Peticija parengta bendromis GAA “Baltijos vilkas” ir žurnalistų pastangomis ir išplatinta po to, kai Aplinkos ministerija iki rekordiškų dydžių padidino vilkų sumedžiojimo limitą. Per ateinantį vilkų medžioklės sezoną, kuris prasidės gruodžio 1 dieną, numatyta nušauti 60 šių taurių gyvūnų. Penkis iš jų, gyvenančius Biržų rajone, Aplinkos ministerija išimties tvarka leido nušauti iki medžioklės sezono pradžios, “moksliniams tikslams”. Japonai banginius žudo irgi “moksliniais tikslais”, tačiau visi supranta, kad jau seniai praėjo tie laikai, kai norint ištirti reikėdavo nužudyti.
Mūsų asociacijos duomenimis, Biržų rajono Šilų medžiotojų būrelis jau patiesė vieną seną vilkę. Medžiotojai mano, kad tai būtent ji draskydavo šunis Kupreliškio miestelyje ir jo apylinkėse. Tačiau tai dar reikia įrodyti.

Vienas žinomiausių Lietuvos vilkų žinovų Petras Dabrišius, kuris yra Telšių miškų urėdijos įsteigto “Žvėrinčiaus” šeimininkas, teigia, kad esant tokioms kvotoms, kokias šiuo metu nustatė Aplinkos ministerija, per trejus metus vilkai gali būti visai išnaikinti.

Vienintelės lietuviškos knygos apie vilkus autorius, gamtosaugininkas Kazys Giniūnas teigia, kad jeigu Lietuvoje paliksime tik šimtą vilkų, tai tokia maža populiacija toliau pati eis išnykimo link ir be medžiotojų pagalbos.

Šių metų vasario mėnesio vilkų apskaitos duomenimis, Lietuvoje gyveno 250 vilkų. Tačiau pasak GAA “Baltijos vilko” pirmininko pavaduotojo Andrejaus Gaidamavčiaus, tikra apskaita šiais metais nevyko.  Miškininkai nebeturi tam nei laiko, nei lėšų apskaitai kas nors skiria. Todėl dauguma girininkų vilkų skaičių nurodė “iš akies”. Miškų urėdijos susumavo, Ekologijos institutas pakoregavo, Aplinkos ministerija suapvalino, štai ir tie 250. Pagal šių metų apskaitą Švenčionių rajone gyveno virš 30 vilkų, tačiau iš tiesų ne daugiau nei 10: viena šeima Labanoro girioje ir galbūt dar viena šeima Adutiškio miškuose. Dar didesnis “kosmosas” medžiotojų apskaitose. Vien Biržų rajone suskaičiavo 42 vilkus! Nėra tokios girios, kurią mūsų asociacijos nariai pažintų geriau už Biržų girią. Joje keletą kartų per metus vykdomos ekspedicijos, nuolat lankomasi ir aplinkiniuose miškuose. Mūsų duomenimis, Biržų girioje šiuo metu gyvena tik viena, labai neskaitlinga šeima, ne daugiau nei penki individai. Kituose rajono miškuose dar gyvena ne daugiau kaip dešimt vilkų. Medžiotojų “apskaitas” tenka dalinti iš trijų.

Taigi tie 60 vilkų, kuriuos ministerija leido nušauti, greičiausiai yra ne mažiau kaip trečdalis visos populiacijos. Dar pridėkime brakonierių pašaudymus, kurių negąsdina ir padidintos baudos (nuo 64 iki 300 Lt)… Atrodo, ministerija sąmoningai siekia vilkų populiacijai  suduoti tokį smūgį, po kurio ji greitai neatsigautų. Mažiau vilkų – mažiau problemų. Tačiau problemos niekur neišnyks, o ardoma ekologinė pusiausvyra jas dar ir paaštrins.

Gėda Aplinkos ministerijai, priimančiai tokius sprendimus, kai Jungtinės Tautos šiuos metus paskelbė Biologinės įvairovės metais. Gėda ir prieš visą Lietuvos visuomenę, kuri iš savo mokesčių išlaiko biurokratus tam, kad jie ieškotų geriausių sprendimų, o ne tarnautų savam medžiotojų klanui.

Kviečiame visus palaikyti peticiją, kurią galima rasti adresu www.PriesMedziokle.lt ir palikti savo komentarą. Štai keletas labiausiai įsimintinų:

Visa laimė, kad Baltijos jūroje negyvena delfinai ar banginiai, nes tikriausiai ir jų kvotą padidintų…
Audrius Stankūnas, Oslas

Labiausiai mane papiktino A.Klimavičiaus straipsnis “Medžiotojas ir medžioklė” Nr4/2010. Straipsnio esmė, jog jeigu nemedžiosime vilkų, jie pradės puldinėt žmones. Didesnę nesąmonę sunku ir įsivaizduot.
Jonas Bilinskas, Druskininkai

Nieko nedaryti, tai eiti kartu su Blogiu. Netylėsim.
Vilius Bružikas, Alytus

Neleiskime “kažkieno” užsakymu tenkinti savo neva “vyrišką” užsiėmimą…
Arnoldas Akelaitis, Kaunas

Giria be vilko – ne giria.
Genovaitė Valčiukienė, Rozalimas

Vilkų žudymas nepadės išspręsti problemų – tai žiaurus ir nenatūralus aktas. Tai rimtas moralės klausimas ir žiaurus gyvūnų teisių pažeidimas. Tai tingus (nenorint spręsti problemų civilizuotais būdais), neetiškas, gėdingas žingsnis. Tai tikra gėda mūsų šaliai Europos Sąjungoje!
Unė Marčėnaitė, Exeter/Vilnius

Medžiodami (“pergudraudami”) protingus gyvūnus kai kurie žmonės netinkamai ir primityviai užpildo savirealizacijos spragą. Teisingi sprendimai dažniausiai būna kompleksiški.
Aurimas Pranskevičius, Varšuva

Sveiki, studijuoju biologiją, žinau kuom ekosistemoms yra nepakeičiamai naudingi vilkai. PRIVALOME kovoti prieš vilkų medžioklę, tai peržengia visas ribas, o dar labiau mane nustebino aplaidus Aplinkos ministerijos darbas… Tikrai labai gaila, bet kuo toliau, tuo labiau matau, kad Lietuvoj su gamtos mokslais nelabai ką pasieksiu..
Monika Toločkaitė, Kaunas

Hunting wolves with such an endangered population is ridiculous. Characteristic of a staggering government!
Robbert Juten, Tilburg, the Netherlands

Siūlau mažinti medžiotojų skaičių, kadangi jų Lietuvoje yra 120 kartų daugiau nei vilkų, tad jie gamtai daro tiek pat kartų daugiau žalos.
Eduardas Budrys, Vilnius

Reguliuojam: pirma iššaudom vilkus, o paskui verkiam, kad per daug šernų, kad serga… Tada šaudom šernus. Paskui žiūrim – jų jau per mažai. Tada šeriam visokiais puvėsiais ir vėl viską šaudom. Gal laikas baigt?
Henrikas Lukošius, Vadžgirys, Jurbarko raj.

Ką vilkai veikia šioje Žemėje yra daugiau negu aišku, o ką veikiame mes, žmonės, tai manau dar yra didelis klausimas.
Eugenijus Nedzinskas

Aš, kaip buvęs aplinkosaugos pareigūnas – gyvosios gamtos inspektorius, atsakingai pareiškiu, kad reikia mažinti medžiotojų būrelius LR teritorijoje ir tuos pačius medžiotojus, o ne vilkus, kurie nei gamtai žalą daro, nei žmonėms, nei šnapsą laka, nei savo degradavusias asmenybes demonstruoja. Per mano darbo GGAI metus nesutikau nė vieno kultūringo ar estetiškai brandaus medžiotojo (eilinis kaimietis ar universiteto docentas jis bebūtų).
Tomas Klimčiauskas

Ar įsivaizduojate Lietuvą be vilkų?
Inga Varanauskaitė

Vilkas kaip ir nacionalinis gyvūnas turėtų būt mūsų… Juk ant Gedimino kalno pilies vietoje staugė vilkas… Ne kiaulė kriuksėjo…
Edvardas Kulvičius

Pirmykščio žmogaus mentalitetas vis dar yra gajus. Miškas – tai malkos; (nežmogiškas) žvėris – mėsa arba kailis; kitos grupės žmogus – vergas ar priešas. Paskutinio teiginio žmonės jau pradeda atsisakyti, bet pirmi du laikomi visiškai “normaliais”. Žmogus yra viena iš žvėrių (klasė Mammalia) rūšių, jei kas dar nepastebėjo. Viena iš daugelio rūšių. Nesitikiu, kad kažkur dings žmonių speciizmas, analogiškas tautos lygio nacionalizmui arba tautų grupės lygio rasizmui (tik šiuo atveju šis lygis yra rūšies), bet žmonės turi atsižvelgti ir į kitų gyvūnų teises ir jų egzistavimo galimybes. Populiacijos dydis lygus 250 vilkų (jei jis ir būtų tikras) yra niekinis ir labai artimas išnykimo ribai. Aplinkos sąlygų pokyčiai gali sukelti didelės jų dalies mirtį net metų bėgyje. Žmogaus medžioklė šią riziką smarkiai didina. Be to mažėja genetinė įvairovė ir pasireiškia artimų giminaičių kryžminimosi neigiami rezultatai, kuriuos natūralioji atranka negali “nufiltruoti” dėl to pačio mažo populiacijos dydžio. Evoliucijos teorija sako, jei populiacijos būna ilgą laiką mažos – jų prisitaikymo lygis nuolatos mažėja (dėl tos pačios atrankos veikimo neefektyvumo mažose populiacijose). Tuo tarpu besmegeniai medžiotojai to nežino ir jiems rūpi tiktai pasididžiuoti prieš kitus savo “kolegas” handikapu (kuo retesniu, didesniu ir gražesniu laimikiu) ir parodyti kas yra didžiausia gorila bandoje…
Andrej Spiridonov

Aš prieš vilkų medžioklę. Bet kuriuo atveju 200 vilkų yra visiškai neteisingas “optimalus” skaičius Lietuvai.
Renata Stoškutė

Lietuvą, kaip gyvūnams nepalankų sadistų kraštą, puikiai pažįsta visos
ES šalys – baisi gėda. Labai apmaudu, kai valdžia nesiima nieko padėčiai gerinti ir
lyg to būtų maža, pati skatina žudyti – skelbia genocidą retai rūšiai, Pasaulinės biologinės įvairovės metais.
Vilius Paškevičius

Joks gyvūnas negali būti naikinamas be ypatingo reikalo. Naikinti tokio aukšto intelekto gyvūnus (juo labiau juk ne tam, kad prasimaitintum) gali tik labai riboto intelekto žmogeliai, kuriuose žmogiškumo ir žvėriškumo sąntykis yra labai abejotinas.
Venesa Urbienė

“Baltijos vilko” informacija

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!