Lietuvoje
“Baltijos vilkas” tyrė Rozalimo miško parką
Vieninteliam pušynui Pakruojo rajone iškilo grėsmė. Prieš gerą dešimtmetį įkurtą Rozalimo miško parką naujosios Šiaulių apskrities miškų schemos rengėjai gerokai apkarpė. Iš maždaug 260 ha liko tik 111 ha.
Miško parkų naikinimas Lietuvoje prasidėjo Seimo iniciatyva, kai kilo triukšmas dėl paežerių miškų gražinimo Labanoro regioniniame parke. Ir nors tiems vietiniams gyventojams tie paežerių sklypai rūpi tik kaip pasipelnymo šaltinis juos pardavus miestiečiams, politikai vis dėlto nusprendė leisti privatizuoti miško parkus prieš tai panaikinant miško parkų statusą gražintinose vietovėse. Vyriausybė parengė naujus reikalavimus miško parkams, ir jeigu miško sklypas tų reikalavimų neatitinka, tai jis netenka miško parko statuso ir jį galima privatizuoti.
Toliau rengiamos Miškų įstatymo pataisos, leidžiančios keisti žemės paskirtį kirtavietėse ir gaisravietėse. Tai suteiks galimybę dar labiau urbanizuoti vertingus miškus ir paežeres. Žemės įstatymo pataisos numato visą valstybinę žemę perduoti savivaldybėms. Tuo tarpu savivaldybių tarybos daug mažiau kreipia dėmesio į miškų išsaugojimo problemas ir linkusios leisti statyti viską ir visur.
Į šią įstatyminę mėsmalę pakliuvo ir unikalus Rozalimo miško parkas. Vietos miškininkų ir naujos miškų tvarkymo schemos rengėjų manymu didelė to parko dalis nebeatitinka miško parkų reikalavimų. Įvyko du svarstymai su visuomene, kurių metu visuomenės atstovų nebuvo – tik valdininkai ir žemės gelmių naudotojai, kuriems miškas yra kliūtis kasti dolomitą ar žvyrą. Kadangi visuomenė apie šiuos svarstymus nebuvo deramai informuota, tai Lietuvos žaliųjų judėjimo ir Rozalimo miestelio gyventojų iniciatyva buvo surengtas pakartotinis svarstymas. Jo metu Aplinkos ministerijos ir Generalinės miškų urėdijos atstovai pažadėjo neleisti sumažinti Rozalimo miško parko plotą.
Kad pagrįstų iš miško parko “išmestų” miško kvartalų gamtinę ir kraštovaizdžio vertę Gamtos apsaugos asociacija “Baltijos vilkas” š.m. gegužės 15-16 d. atliko biologinės įvairovės tyrimus. Jų metu nustatyta, kad į miško parką nebepatenkantys sklypai turi didelę potencialią gamtinę vertę ir yra tinkami naudoti ekstensyviai rekreacijai bei pažintiniam turizmui. Pasiūlyta išsaugoti Rozalimo miško parko vientisumą ir ribas, nustatytas 2001 metais. Čia galite susipažinti su minėtų tyrimų tarpine ataskaita.
Gamtos apsaugos asociacija “Baltijos vilkas” planuoja tęsti tyrimus Rozalimo miško parke.
“Baltijos vilkas”
www.vilkai.lt