InformacijaLietuvoje

Vilkų medžioklė tęsiasi, nustatytas rekordinis limitas

2019-01-28 | Kategorija: Informacija, Lietuvoje | Komentarų nėra

Šis vilkų medžioklės sezonas išsiskiria dvigubai didesniu nei ankstesnių metų limitu ir vis naujais Aplinkos ministerijos įsakymais dėl medžioklės. Praėjusių metų spalio 20 d. aplinkos ministro įsakymu buvo patvirtintas 110 vilkų sumedžiojimo limitas, tačiau leista sumedžioti 60, o dėl likusių numatyta spręsti vėliau. Gruodžio mėnesį ministro įsakymu medžioklė dalyje Lietuvos buvo nutraukta, o šio mėnesio pradžioje vėl nauju įsakymu patvirtintas naujas limito išdėstymas ir medžioklė tęsiama didesnę žalą gyvulių ūkiams patyrusiuose rajonuose , leidžiant juose sumedžioti 66 vilkus, kai ankstesniais metais 60 vilkų limitas buvo skiriamas visai šalies teritorijai.

Paskelbiant vilkų medžioklės limitą spalio 20 dieną jis buvo padalintas į dvi dalis: išskirti rajonai, patyrę didesnę vilkų žalą gyvulių ūkiams ir juose numatyta sumedžioti 30 vilkų, bei kita šalies teritorija, kur taip pat leista sumedžioti 30 vilkų. Kaip labiau nuo vilkų nukentėję išskirti Alytaus, Anykščių. Elektrėnų, Ignalinos, Kaišiadorių, Kalvarijų, Šalčininkų, Šilalės, Tauragės, Trakų, Ukmergės, Utenos, Varėnos, Vilniaus ir Zarasų rajonai. Įsibėgėjus vilkų medžioklei ji daug intensyviau vyko mažesnę žalą patyrusioje Lietuvos dalyje ir buvo pavėluota stabdyti, kai įsakymu numatytas 30-ties vilkų limitas joje buvo viršytas. Iki gruodžio 3 d. nerajonuojamoje šalies dalyje buvo sumedžioti 39 vilkai ir aplinkos ministerija pagaliau sustabdė vilkų medžioklę šioje dalyje. Medžioklė buvo tęsiama išskirtuose rajonuose.

Naujasis sausio 9 dieną laikinai einančio aplinkos ministro pareigas Žygimanto Vaičiūno patvirtintas įsakymas perskirstė vilkų medžioklės limitą, apibrėždamas, kad nerajonuojamoje teritorijoje leidžiama sumedžioti 39 vilkus (taigi, jie visi jau sumedžioti) bei padvigubindamas limitą išskirtiems rajonams. Be to, papildytas išskirtų didesnę žalą patyrusių rajonų sąrašas, pridedant Biržų, Klaipėdos, Lazdijų, Molėtų, Prienų, Rokiškio ir Šilutės rajonus. Tiek pirmajame šio sezono įsakyme, tiek ir šiame teigiama, kad dėl tolesnio limito didinimo bus sprendžiama medžioklės eigoje, „atsižvelgus į nustatyto vilkų sumedžiojimo limito panaudojimo greitį ir kitus naujus vilkų populiacijos stebėsenos duomenis“. Tačiau kaip realiai šie kriterijai buvo įvertinti ir kodėl dar 36 vilkai paskirti sumedžioti išskirtuose rajonuose – neaišku. Vilkų medžioklė juose nevyko dideliu greičiu, nėra informacijos apie populiacijos stebėseną šiuose rajonuose ir netgi vilkų padaryta žala, pirminiais duomenimis, pernai nebuvo didesnė nei ankstesniais metais.

Aplinkos ministerijos skelbiamais duomenimis iki sausio 16 d. rajonuojamoje dalyje  sumedžioti 45 vilkai. Papildžius išskiriamų rajonų sąrašą šis skaičiavimas tapo dvilypis, nes dalis rajonų savo limitą dabar skaičiuoja ir rajonuojamoje, ir nerajonuojamoje dalyje, pavyzdžiui, Rokiškio rajonas buvo nerajonuojamoje dalyje ir jame buvo sumedžioti 6 vilkai, dabar medžioklė jame tęsiama kaip rajonuojamame, tačiau minėti 6 vilkai į rajonuojamą limitų sumą neįskaičiuojami. Iš paskutiniu įsakymu išskirtų rajonų daugiausia vilkų – šiuo metu 7 – sumedžioti Rokiškio rajone. Po 5 vilkus sumedžiota Biržų, Vilniaus, Kaišiadorių, Šilalės ir Anykščių rajonuose (įskaitant sumedžiotus su specialiais leidimais iki sezono pradžios). Po 4 vilkus sumedžiota Šalčininkų ir Tauragės rajonuose. Tokia intensyvi medžioklė dalyje rajonų reiškia, kad smarkiai paveikiamos juose gyvenančios vilkų šeimos – jos išardomos. Likę pavieniai vilkai gali daryti dar didesnę žalą gyvulių ūkiams, neįstengdami pilnavertiškai medžioti miške. Nuo sausio 16 d. iki šiol, t.y. 12 pastarųjų dienų,  Aplinkos ministerija negavo pranešimų apie sumedžiotus vilkus, tad medžioklės intensyvumas smarkiai sumažėjo. Tai gali reikšti beveik visų kai kuriose teritorijose buvusių vilkų išmedžiojimą. Tokios pasekmės reikštų, kad medžioklės limitas buvo smarkiai per didelis ir priešingas gamtosaugos tikslams.

Gintarė Herasimenkienė

GAA „Baltijos vilkas“

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!