Lietuvoje

Viešas kreipimasis į Seimo narius dėl naktinių taikiklių

2015-06-08 | Kategorija: Lietuvoje | Komentarų nėra

Jau šį antradienį (2015-06-09) pačioje dienos pabaigoje LR Seime bus pristatomas naujasis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo projektas. Balsavimo keliu bus nuspręsta, ar inicijuoti tolesnį projekto svarstymą komitetuose. Laikas tyčia ar netyčia parinktas “dėkingas” – prasidėjus vasarai posėdžiuose dalyvauja vos keletas Seimo narių, todėl suorganizuoti reikiamą balsų daugumą neturėtų būti sunku. Tačiau tikėdami, kad Seime sprendimai priimami remiantis argumentais ir sąžine, o ne ginklų verslo interesais ir pasakomis, viešai kreipiamės į Seimo narius, ragindami priimti moralų ir teisingą sprendimą – balsuoti prieš teikiamas įstatymo pataisas. Šis kreipimasis išsiųstas kiekvienam Seimo nariui asmeniškai.

Gerbiamieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai,

Viešai kreipiamės į jus dėl siūlomų Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimų, leisiančių civilinę naktinių taikiklių apyvartą ir jų naudojimą medžioklėje. Šių pakeitimų teikimas numatytas 2015-06-09, Nr. 2-12, 16:40-16:45. Esame įsitikinę, kad naktinių taikiklių įteisinimas neturi nė vieno pagrįsto argumento ir būtų žalingas laukinei gyvūnijai ir gamtos apsaugai, taip pat pagilintų ir taip skaudžią brakonieriavimo problemą. Todėl raginame priimti moralų ir teisingą sprendimą – nepalaikyti siūlomų įstatymų pataisų.

Argumentai, kuriais remiasi naktinių taikiklių įteisinimo šalininkai, yra klaidingi, o naktinių taikiklių įteisinimas būtų žalingas, nes:

  1. Naktiniai taikikliai nėra būtini šernų ar kitų gyvūnų medžioklei Lietuvoje. Ir be šios įrangos Lietuvoje kasmet yra sumedžiojami dideli šernų skaičiai (2014 metais iki balandžio 15 d. buvo sumedžioti 50172 šernai). Papildoma medžioklės įranga šalia jau dabar naudojamų modernių ginklų, optinių taikiklių, termovizinių įrenginių ar prožektorių reikšmingai nepakeis šernų gausos ir kiaulių maro problemos neišspręs, tačiau kenks kitoms žvėrių rūšims ir medžioklės etikai.

  2. Legalizuotų naktinių taikiklių naudojimo kontrolė būtų praktiškai neįmanoma net ir su daug gausesnėmis aplinkos apsaugos inspektorių pajėgomis, negu yra dabar. O tai reiškia, kad naudojantis naktiniais taikikliais bus šaudomi ir kiti gyvūnai, ne tik šernai ar lapės. Naktiniai taikikliai padidina gyvūnų sumedžiojimo galimybes ir tai keltų pavojų rūšims, kurių išlikimui būtinas medžioklės ribojimas, pavyzdžiui, elniams, stirnoms, briedžiams. Teiginys, kad naktiniai taikikliai nebus naudojami kitų rūšių medžioklei yra naivus arba sąmoningai klaidinantis.

  3. Netiesa, kad absoliuti medžiotojų dauguma pritaria šių įrenginių įteisinimui. Už naktinių taikiklių įteisinimą aktyviausiai pasisako Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (vadovas – Seimo narys Bronius Bradauskas), kurios Taryboje yra didžiausios ginklų prekybos įmonės Lietuvoje UAB „Oksalis“ direktorius Gytis Misiukevičius. Medžiotojų, pasisakančių prieš taikiklius yra ne ką mažiau, tik jie neužsiima tokiu intensyviu lobizmu.

  4. Naktiniai taikikliai uždrausti beveik visoje Europos Sąjungoje. Jie legaliai naudojami tik trijose Europos Sąjungos šalyse – Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje ir Latvijoje. Likusiose 25-iose jie yra draudžiami. Naktiniai taikikliai yra draudžiami dėl jų keliamo pavojaus įvairių rūšių išlikimui ir dėl supratimo, kad jų naudojimo kontrolė yra faktiškai neįmanoma.

  5. Naktiniai taikikliai nesuderinami su medžioklės etika. Medžioklės etiškumą apibrėžia ne medžiotojo įrangos tobulumas ar brangumas, o gyvūno galimybės išgyventi susidūrimą su medžiotoju. Naktiniai taikikliai neabejotinai dar labiau sumenkins laukinio gyvūno šansus, kurie ir taip nėra dideli.

  6. Netiesa, kad naktiniai taikikliai pakeltų medžioklės saugumą. Priešingai, modernesnė įranga sudaro apgaulingą situacijos kontrolės įspūdį, dėl ko bus daug medžiojančių dar neatsakingiau, nei tai daro dabar – šaudančių didesnėje tamsoje, iš toliau, į prasčiau įžiūrimus taikinius.

Primename, kad pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 54-ą straipsnį valstybė rūpinasi gyvūnijos apsauga. Valstybė esame visi mes, o ne tik ginklų pardavėjų remiamos atskiros medžiotojų struktūros. Visuomenė labai pasipiktinusi siūlomais įstatymų pakeitimais. Paskelbtą peticiją prieš naktinių taikiklių įteisinimą per pirmąsias 4-ias paras pasirašė daugiau nei 5000 gamtininkų, medžiotojų ir paprastų Lietuvos piliečių, parašai aktyviai renkami ir toliau.

Todėl raginame priimant sprendimus vadovautis ne ginklų prekeivių ar aktyviu lobizmu užsiimančios dalies medžiotojų interesais, o sąžine, atsakomybe prieš Tautą, kurios atstovais esate, bei žmogiška pagarba laukinei gyvūnijai.

Viešai raginame teikimo metu balsuoti prieš siūlomas įstatymo pataisas ir neleisti šiam gėdingam bei žalingam projektui tapti dar viena našta Lietuvos gamtai, kuria mes visi taip norime džiaugtis ir didžiuotis.

GAA “Baltijos vilkas” informacija

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!