InformacijaLietuvoje

Seime dėl naktinių taikiklių – klaidinga ir klaidinanti informacija

2019-10-30 | Kategorija: Informacija, Lietuvoje | Komentarų nėra

Spalio 23 d. Seimo nariai pateikė Seimui Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo keitimo projektą, kuriuo vėl siekiama įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Aiškinamajame rašte dėstomos priežastys, kodėl reikėtų keisti įstatymą. Kaip argumentai pateikiama melaginga informacija.

1. Aiškinamajame rašte teigiama, kad šernų gausos nepavyksta sumažinti įprastinėmis priemonėmis. Šis teiginys melagingas. Aplinkos ministerijos skelbiamais duomenimis, šiemet medžiotojų atliktos apskaitos metu suskaičiuoti 11633 šernai, tai yra 3733-is mažiau nei pernai. Pernai metais buvo suskaičiuota 3775-iais mažiau nei užpernai. Užpernai buvo suskaičiuota 558-iais mažiau nei 2016-ais metais. 2016-ais metais buvo suskaičiuota 7798-is mažiau nei 2015-ais. Nuo 2015-tų metų, kai buvo suskaičiuoti 27497 šernai, jų yra sumažėję daugiau nei per pusę. Iki šių metų balandžio 15-tos dienos sumedžioti 18016 šernai, tai yra daugiau nei suskaičiuota paskutinės apskaitos metu. Pernai iki balandžio 15-tos buvo sumedžioti 35577 šernai. Akivaizdu, kad medžioklė intensyviai vyksta su turimomis priemonėmis ir populiacija sėkmingai mažinama.

2. Aiškinamajame rašte teigiama, kad „Europos Sąjungos afrikinio kiaulių maro valdymo strategijoje valstybėms narėms rekomenduojama kaip papildomą šios ligos valdymo priemonę taikyti šernų populiacijos gausos reguliavimą naudojant naktinius taikiklius ir duslintuvus.“ Šiuo metu galiojančioje Strategijos versijoje tokios rekomendacijos nėra. Seimo narių siūlymas keisti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą remiasi negaliojančio, dar nebaigto rengti dokumento sakiniu, kuris net nežinia, ar liks po visų to dokumento rengimo procedūrų. Sakinys apie galimybę naudoti naktinius taikiklius ir duslintuvus yra dar neparengtoje 11-toje Strategijos versijoje. Jį, nelaukusi, kada dokumentas bus parengtas, išplatino Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, po Strategijos 11-tos versijos svarstymo Europos komisijoje kreipusis raštu į Aplinkos ministeriją su prašymu užtikrinti Strategijos įgyvendinimą ir pagal kompetenciją reglamentuoti galimybę naudoti naktinio matymo taikiklius, jų priedus ir garso slopintuvus medžiojant šernus. Taigi, VMVT ėmėsi agituoti AM įgyvendinti dar nebaigto rengti ir negaliojančio EK dokumento vieną iš konteksto ištrauktą sakinį. O Seimo nariai šią agitaciją perkėlė ir į Seimą. GAA „Baltijos vilkas“ paprašius atsiųsti 11-tą Strategijos versiją, VMVT atsakė, kad “naujausias leidimas bus tik po galutinių procedūrų ir oficialiai pasirodys Europos Komisijos tinklapyje šių metų lapkričio mėnesį. Šiuo metu galioja Europos Sąjungos afrikinio kiaulių maro strategijos 10-oji versija.”

3. Rengiamoje 11-toje Strategijos versijoje nėra rekomendacijos naudoti taikiklius ar duslintuvus. Sakinys, kurį cituoja VMVT, yra „In line with national legislation, additional technical equipment for hunting (night vision scopes or accessories, silencers etc.) may be used to reach the objective of the strategic approach“. Taigi, teigiama, kad tokia įranga gali būti naudojama, tačiau tai nėra nei rekomendacija, nei raginimas, nei nurodymas ją naudoti. Europos teisės aktai ir anksčiau nedraudė taikiklių ir duslintuvų naudoti šernų medžioklei, tačiau jie draudžiami naudoti saugomų rūšių gyvūnų medžioklėje. Leidus juos naudoti vienai rūšiai, neįmanoma užtikrinti, kad jie nebus naudojami kitai.

Iš tikrųjų Strategijoje rekomenduojamos priemonės kovai su maru, neįgyvendintos Lietuvoje – draudimas šerti šernus (neleidžiant pašarų ir viliojimui arba viliojimui leidžiant naudoti tik 10 kg/km2 pašarų per mėnesį, kai Lietuvoje leidžiama 100 kg neribojant laiko) bei varyminių medžioklių draudimas maro zonose. Lietuvos iššūkis yra ne daugiau medžioti, o nesudaryti sąlygų populiacijai gausiai veistis (tam sąlygas sudaro šėrimas), migruoti ir surinkti visus kritusius šernus.

GAA „Baltijos vilkas“ kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kviesdama išlaikyti poziciją prieš naktinius taikiklius medžioklėje ir plačiau išdėstydama savo argumentus.

Gintarė Herasimenkienė

GAA “Baltijos vilkas”

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!