LietuvojeStraipsniai

Nemuno deltoje pastebėtas šakalas

2018-04-07 | Kategorija: Lietuvoje, Straipsniai | Komentarų nėra

Vasario 19 dieną Ventės Rago ornitologinės stoties darbuotojas Vytautas Eigirdas pro stoties langą pastebėjo marių ledu atbėgantį gyvūną. Pamanė, kad lapė, bet žvėriui priartėjus suabejojo, išsitraukė fotoaparatą ir padarė kelis kadrus. „Kai pamačiau, žvėris buvo gana toli, gal pora kilometrų nuo kranto, bet bėgo kryptingai, nesiblaškydamas, kol dingo už nendrių. Gyvūnas parbėgo iš Kaliningrado pusės, o vėliau pakrante nubėgo link Rusnės. Pradžiai nurašiau ant šuns, bet žiūrint nuotraukas kilo abejonių.“ – pasakojo V. Eigirdas.

V. Eigirdas parodė nuotraukas draugams, nusiuntė Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus darbuotojams bei Gamtos tyrimų centrui. GAA „Baltijos vilkas“ nuotraukas persiuntė Europos šakalų tyrimų grupės GOJAGE specialistams ir šie patvirtino, kad nuotraukose matomas žvėris tikrai yra paprastasis šakalas.

Šakalai tik neseniai pasirodė Lietuvoje. Pirmasis šakalas buvo nušautas 2015, antrasis 2017 metais. V. Eigirdo pamatytas šakalas turbūt yra trečiasis patvirtintas šakalo stebėjimo atvejis Lietuvoje. Europoje kuris laikas yra stebimas paprastųjų šakalų judėjimas iš jiems įprastesnių pietinių regionų į šiaurinius kraštus. Viena iš šiauriausių teritorijų, kurioje šakalai jau įsitvirtino – Estijos pajūris. Tad šakalų stebėjimai Lietuvoje atitinka Europos tendencijas.

2015 metais per klaidą sumedžiojus pirmąjį šakalą Lietuvoje, Aplinkos ministerija buvo pasišovusi skubos tvarka įtraukti jį į invazinių rūšių sąrašą ir Invazinių rūšių kontrolės taryba, kurią sudaro Gamtos tyrimų centro, Vilniaus universiteto mokslininkai, buvo pritarusi šiai idėjai, nesivargindama remtis kokiomis nors mokslinėmis žiniomis. Tačiau gamtininko Joso Stratfordo, GAA „Baltijos vilkas“ ir Europos šakalų tyrimų grupės GOJAGE pastangomis pavyko įtikinti Aplinkos ministeriją, kad šakalas neatitinka invazinės rūšies kriterijų. Šakalas nebuvo įtrauktas į invazinių rūšių sąrašą Lietuvoje. Ši rūšis natūraliai plinta į šiaurę, nėra duomenų apie didelę žalą biologinei įvairovei. Be to, šakalas yra įtrauktas į Tarptautinę raudonąją knygą kaip Europos Sąjungos šalyse gyvenanti rūšis, kuriai gali grėsti nykimas, bei Buveinių direktyvos V-ą priedą.

Kovo pradžioje GAA „Baltijos vilkas“ nariai pamaryje atliko šakalų akustinį monitoringą, kuris yra skirtas nustatyti, ar teritorijoje yra apsigyvenusi šakalų pora. Monitoringas atliekamas važinėjant numatytu maršrutu ir leidžiant šakalų kaukimo įrašą. Šakalai yra labai socialūs gyvūnai ir pora, užėmusi teritoriją, apie tai kitiems gentainiams praneša kaukimu. Leidžiamas garso įrašas išprovokuoja juos atsiliepti. Šiemet į leidžiamus įrašus pamaryje šakalas neatsiliepė: galbūt nukeliavo toliau, gal nesusirado poros ir nelaiko pamario savo teritorija, o gal tiesiog nepasisekė jo surasti.

Gintarė Herasimenkienė

GAA „Baltijos vilkas“

Vytauto Eigidro nuotrauka. Šakalas prie Ventės Rago.

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!