InformacijaLietuvoje

Nauja retorika apie stumbrus, bet tas pats tikslas

2018-04-18 | Kategorija: Informacija, Lietuvoje | Komentarų nėra

Viliaus Paškevičiaus nuotrauka

Paskutiniu metu galima pastebėti, kad keičiasi valstybinių institucijų atstovų retorika apie stumbrus. Kelis metus menkinusi stumbrus, kad jie esą yra tik problema, galbūt visai ne stumbrai, o kažkokie mišrūnai, jiems ne vieta laisvėje, dabar imtasi kitos taktikos – stumbrai dabar jau vertingi, bet Vidurio Lietuva jiems pavojinga vieta, esą reikia stumbrus iš ten gelbėti. Abiejų taktikų tikslas tas pats – pateisinti siekius išdanginti stumbrus iš Vidurio Lietuvos, įkišti į aptvarus arba pasiųsti per sieną į Baltarusiją. Vidurio Lietuvoje „jiems ne vieta“ yra tiek senesnės, tiek dabartinės retorikos esminė mintis.

Lietuvoje stumbrų skaičius pastaraisiais metais išaugo, ir tai puiki naujiena populiacijai. Aplinkos ministerijos užsakytas tyrimas atskleidė, kad populiacijos skaičiaus augimas paaiškinamas tuo, kad į mūsų stumbrų bandą atkeliavo stumbras iš šalies, su naujais genais. Taigi, atrodo, stumbrų populiacijos reikalai Vidurio Lietuvoje gerėja, populiacija nėra izoliuota, nors ir retas, bet susiekimas su kaimyninių šalių populiacijomis vyksta. Bet tai nesiderina su Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių tarnybų pozicija,  kad stumbrams ne vieta Vidurio Lietuvoje. Todėl vis tiek akcentai permetami į labai prastą stumbrų populiacijos būklę, o išsigelbėjimu laikomas stumbrų iškeldinimas.

Vidurio Lietuvoje stumbrai ganosi ūkininkų laukuose. Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialisto Ryto Papšio, stumbrai neišgyventų be ūkininkų pagalbos, atseit, jiems nepakanka maisto. Bet gi tie ūkininkai ir valstybės politika ir atėmė iš stumbrų pievas! Ir ne tik iš stumbrų, bet ir iš kitų gyvūnų. Užsėjus rapsais laukus iki pat miškelių pakraščių, visi žvėrys persiorientavo maitintis pasėliuose. Ir stumbrai, ir visa biologinė įvairovė kenčia nuo didžiulio pesticidų ir kitokios chemijos naudojimo dirbamuose laukuose. Šių metų pradžioje viena stumbrė nudvėsė nuo apsinuodijimo cheminėmis medžiagomis. Jeigu krito tokio dydžio gyvūnas, kokia situacija su vabzdžiais, paukščiais, ropliais? Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuomone, stumbrams teritorija pavojinga, vadinasi juos reikia iškeldinti. O kaip su kitais gyviais? Ar tikrai tokioje situacijoje svarbiausias uždavinys turėtų būti iškeldinti vieną rūšį, o ne ieškoti būdų suvaldyti pavojingąsias žmonių sukurtas sąlygas?

Gintarė Herasimenkienė

GAA „Baltijos vilkas“

 

Google GmailEmail

Sveiki,
domitės GAA „Baltijos vilkas“ veikla?
Užsiprenumeruokite vilkai.lt naujienas el. paštu ir nepraleisite nė vieno mūsų straipsnio!